A customer asked me how much for 2 days wedding photography package

Me: Rs 60,000 approximately ($800)

Customer: Why is it too expensive? all i need is an album and a video

Me: How much do you think it would cost you?

Customer: Rs 7500/- ($100) maximum... all you have to do is take some pictures.

Me: hmm okay, maybe you can do it yourself.

Customer: but I don't know how...

Me: For Rs 7500 ($100) I'll teach you, with that, you can save Rs 52000
approximately ($700) You'll get the knowledge that you'll need.

Customer: Okay, I'm fine with that

Me: But to get started: We need some things:

a professional DSLR (180000) ($2400) DSLR lens (120000) ($1600)

light setup (30000 +) ($400)

Customer: Oh my.

I think this is...

But I don't have all these photography equipments. Do I need to buy all of that?
I just only need 1 wedding album n a video

When you pay for a job, you pay not only for the work

materials, but also:

- Knowledge

- Experience

- Study

- Tools

- Services

- punctuality

- Accountability

- Safety and security

No one can denigrate other people's work by judging prices. Calculate all
elements before judging someone.

Agree or Not ?

Share if you support the idea.



Posted by Jay Patil on LinkedIn
link: linkedin.com/in/jay-patil-b83294a9